Ciekawostka

Najprostrzym sposobem na sprawdzenie prawidłowości słuchu u dziecka jest zgłoszenie się do laryngologa.

Jeśli zapalenie zatok powraca kilka razy w roku powinno się skontaktować z laryngologiem ponieważ może przybrać postać przewlekłą.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1600 - 1800

Jak walczyć z zapaleniem zatok

Zapalenie zatok to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, często dotykająca pacjentów w sezonie wzmożonych przeziębień. Może ona rozwinąć się ze zwyczajnego wirusowego kataru, jeśli występują anatomiczne predyspozycje (problemy z krzywą przegrodą nosową i inne). Objawy zapalenia zatok są niezwykle dotkliwe, ponieważ poza podwyższoną temperaturą oraz katarem występuje również silny ból głowy w okolicach zatok, poczucie ogólnego osłabienia, zanik węchu oraz często łzawienie lub pieczenie oczu.

Leczenie zapalenia zatok wymaga opieki lekarskiej. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne nie obędzie się bez antybiotyku. Jednak również wirusowe zapalenie zatok wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista zapisze odpowiednie leki, najpewniej o działaniu sekretolitycznym, przeciwzapalnym oraz obkurczającym obrzękniętą śluzówkę nosa. Na szczęście poza farmakoterapią istnieje wiele sposobów, które pomogą cierpiącemu pacjentowi szybko wrócić do zdrowia.

Chory powinien przede wszystkim pozostać w domu i nie narażać się na przeciągi. Mieszkanie jednak nie może być zbytnio nagrzane ani przesuszone - temperatura powinna oscylować w okolicach 21 stopni Celsjusza, wskazane jest również regularne wietrzenie pokoju, w którym chory przebywa najwięcej. Przy zapaleniu zatok wskazane jest zwiększone spożywanie nawadniających płynów (woda z dodatkiem miodu lub cytryny, herbaty zielone oraz ziołowe), wpływa to bowiem korzystnie na usuwanie nadmiaru śluzu z organizmu. Niezwykle pomocne mogą okazać się również inhalacje ze specjalnych preparatów lub powszechnie dostępnych ziół. Doskonale sprawdzi się inhalacja z rumianku, która również wspomoże wydalanie wydzieliny oraz wpłynie na złagodzenie podrażnionej śluzówki.

Jeśli zapalenie zatok powraca częściej niż 2-3 razy do roku, powinno zostać skonsultowane z lekarzem o specjalizacji laryngologicznej. Jest to choroba, która może przybrać postać przewlekłą - ta z kolei, jeśli jest zlekceważona, może wymusić nawet potrzebę operacji chirurgicznej zatok. Najlepiej więc dbać o swoje zatoki profilaktycznie, tak by długo cieszyć się dobrym zdrowiem.



Autor: laryngolog
Data publikacji: 2016-10-23 11:55:46

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777