Ciekawostka

Najprostrzym sposobem na sprawdzenie prawidłowości słuchu u dziecka jest zgłoszenie się do laryngologa.

Jeśli zapalenie zatok powraca kilka razy w roku powinno się skontaktować z laryngologiem ponieważ może przybrać postać przewlekłą.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1600 - 1800

Moje dziecko chyba nie słyszy

Takie wątpliwości nachodzą w pewnym momencie prawie każdego rodzica. Na szczęście w tylko niewielkim odsetku nie słuchanie spowodowane jest nie słyszeniem. Co jednak mamy zrobić aby upewnić się, że nasza pociecha ma w pełni prawidłowy słuch?

Pierwszą i podstawową rzeczą w przypadku wszelkich wątpliwości związanych ze słuchem jest sprawdzenie czy w przewodzie słuchowym zewnętrznym (czyli najprościej rzecz ujmując w otworze małżowiny usznej) nie zalega zbita i nie usunięta woszczyna. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest zgłoszenie się do lekarza laryngologa lub też technika protetyki słuchu (z zaznaczeniem, że protetyk ze standardowymi uprawnieniami może oglądać i badać jedynie dzieci powyżej czwartego roku życia). Po oględzinach, które wykonuje się za pomocą specjalnej latarki zwanej otoskopem lekarz lub protetyk słuchu będą w stanie odpowiedzieć na pytanie czy przewód słuchowy zewnętrzny jest drożny. W żadnym wypadku nie należy usuwać woszczyny w warunkach domowych za pomocą patyczków zakończonych wacikiem. Patyczki te produkowane są z myślą o demakijażu i wprowadzanie ich do otworu ucha może zakończyć się w najlepszym przypadku wprowadzeniem woskowiny głębiej do kanału a w najgorszym wypadku uszkodzeniem błony bębenkowej co w konsekwencji prowadzi do trwałego uszkodzenia słuchu i niemożności zamoczenia takiego ucha.

Po stwierdzeniu, że uszy nie są zatkane można u dzieci przeprowadzić serię podstawowych badań słuchu tak obiektywnych (w przypadku dzieci do czwartego roku życia) jak i subiektywnych (dzieci starsze). Badania obiektywne testują nam słuch za pomocą narzędzi niezależnych od udziału pacjenta (badani przesiewowe jak np. otoemisja akustyczna lub sprawdzające funkcjonowanie ucha środkowego jak np. audiometria impedancyjna), badania subiektywne z kolei lepiej pokazują nam na jakim poziomie zaczynamy słyszeć dźwięki ale wymagają współpracy ze strony pacjenta (np. audiometria tonalna). Większość tych badań można wykonać za darmo lub za niewielką odpłatnością w gabinetach protetyki słuchu (najczęściej opatrzonych szyldami „aparaty słuchowe”). Przy wyborze takiego punktu należy pamiętać o tym, że nie wszyscy protetycy słuchu mogą badać najmłodsze dzieci.

Diagnostykę słuchu warto przeprowadzać co jakiś czas ponieważ żyjemy w coraz głośniejszych czasach a zachowaniu higieny słyszenia nie służą coraz częściej spotykane zestawy słuchawkowe, głośne słuchanie muzyki lub oglądanie telewizji.



Autor: laryngolog
Data publikacji: 2016-10-23 11:56:55

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777